Zakochani w górach śpiewają o nich

Już od dziesięciu lat odbywa się cykl ogólnopolskich spotkań muzycznych pod hasłem „W górach jest wszystko, co kocham”. Ich inicjatorem jest zespół Dom o Zielonych Progach.

Zespołowi udało się wciągnął do swej muzycznej pasji wielu miłośników gór, którzy nie tylko lubią deptać po szlakach, ale też śpiewać na trasie wędrówek lub wspominać górskie pejzaże. Niemal od początku „górale” trafili do Olsztyna. Wielu z nich śpiewało też i czasem śpiewa na olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

W tym roku ponad dwie godziny koncertu wypełniło nam trzech wykonawców. Jako pierwszy w koncercie „W górach jest wszystko, co kocham” zorganizowanym 19 grudnia 2011 roku w sali widowiskowej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie zaśpiewał Apolinary POlek. Muzyk znany jest olsztynianom od dawna. Niegdyś mieszkał pod Łodzią, a obecnie mieszka razem z rodziną pod Olsztynkiem. Zwykle występuje z Mateuszem Trandą grającym na gitarze i banjo. Tym razem wystąpił sam. Artysta jest autorem i wykonawcą piosenek, poetą, scenarzystą. Akompaniuje sobie na gitarze i harmonijce. Jego repertuar to akustyczne, czasem nastrojowe a nieraz bardziej drapieżne, utwory z elementami bluesa, folku i folk-rocka. Oprócz piosenek autorskich są to dowolne (odautorskie) przekłady piosenek Dylana, Cohena, Springsteena i innych anglojęzycznych autorów.  Fani jego muzyki w CEiIK-u usłyszeli m.in. „Człowiek z popiołem na butach” i „Nie starzeć się”.

Kołobrzeska Formacja Poezji Śpiewanej Cisza jak ta wykonuje poezję śpiewaną wykorzystującą motywy irlandzkiego folku i rocka. Za teksty służą zespołowi wiersze polskich poetów, takich jak Bolesław Leśmian, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Wykorzystują także utwory Mariusza Borowca, Mariusza Skorupy i Michała Łangowskiego. Zespół już występował w Olsztynie i ma tu grono wiernych fanów. Podczas koncertu zaprezentował m.in. „Kołysankę”, „W naszym niebie” i „Pożegnalny wieczór”. Na scenie w CEiIK-u wystąpili: Michał Łangowski (śpiew, gitara akustyczna), Mariusz Skorupa (gitara, harmonijka), Ilona Karnicka (skrzypce,  śpiew), Darek Bądkowski (gitara basowa), Hubert Liczbański (klarnet, djembe) i Aleksandra Frąckowiak (flet, śpiew).

Koncert zakończył zespół Dom o Zielonych Progach. Podczas swego występu wykonał piosenkę „W górach jest wszystko, co kocham”, która stała się motywem przewodnim i tytułem koncertowego projektu. Inspiracji do swoich utworów grupa szuka w wierszach Jerzego Harasymowicza, Wojtka Belona i Kazimierza Węgrzyna. Skład zespołu jest zmienny, ale jego stałymi członkami są Basia Mendyk (śpiew), Daniel Madej (śpiew, gitary) oraz Marcin "Vivaldi" Skaba (skrzypce).
Koncert zakończył finał z udziałem wszystkich wykonawców. Ci, co nie byli, mogą żałować, bo było bardzo pogodnie i radośnie.

Bogumiła Nowak

Fot. Kamil Żmijewski

Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności