Warmińsko-Mazurski Lider Innowacji 2008

Gala na olsztyńskim zamku Regionalni liderzy innowacji.

Jedni konkurują w gotowaniu potraw, inni w śpiewaniu lub tańcu na lodzie, ale poważni przedsiębiorcy rywalizują w zaskakiwaniu rynku coraz nowszymi produktami. Nawet ci z małych i średnich firm, których w naszym regionie jest najwięcej.

I właśnie przedstawiciele tego sektora zgłosili swój udział w konkursie „Warmińsko-Mazurski Lider Innowacji 2008”, organizowanym po raz trzeci przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego. W konkursowe szranki stanęło aż 40 przedsiębiorców, blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Te dane ogłoszono podczas uroczystej gali przygotowanej przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych na olsztyńskim zamku.

Wybór nie był łatwy

Uczestnicy konkursu przybyli w czwartek, 7 maja do Sali Kopernikowskiej, gdzie powitała ich Bożena Cebulska, prezes WMARR, jednocześnie przewodnicząca Kapituły Konkursu. Występujący w roli gospodarza wieczoru aktor Mariusz Korpoliński przypomniał, że gala odbywa się w ramach I Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Cały zaś  projekt pod nazwą „Regionalny System Wspierania Innowacji” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.
 Wybór zwycięzcy nie był łatwy, bo w wielu firmach regionu wprowadzono innowacje – przyznał prof. Władysław Kordan, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który uzasadniał decyzje kapituły. W jej składzie byli także: Jarosław Słoma, członek Zarządu Województwa, Jan Harchaj z Warmińsko-Mazurskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Lidzbarku Warmińskim, Zenon Szacherski, prezes Działdowskiej Agencji Rozwoju, Janusz Pawłowski z Banku Gospodarstwa Krajowego i Piotr Odoj, kierownik projektu Regionalny System Wspierania Innowacji.

Brawa dla wyróżnionych

Nie sposób wyliczyć wszystkich nowych pomysłów, jakie przedsiębiorcy zastosowali w swoich firmach, ale na pewno mają się czym pochwalić. Prezentowani przez prowadzącego uczestnicy konkursu byli nagradzani krótkim klaśnięciem, choć zasługują na dłuższe brawa. Takich właśnie na gali doczekali się laureaci, czyli:

Wyróżnieni w kategorii mały i średni przedsiębiorca:
Bruss Polska sp. z o.o. z Mrągowa
Nucleagena sp. z o.o. z Janowa
Galwanotechnika Mrągowo sp. z o.o.
Fabryka mebli Taranko Aleksander Taranko z Morąga

Wyróżnienia w kategorii mikroprzedsiębiorca:
Unicore spółka cywilna z Elbląga
Zakład Produkcji Szkła Tadeusz Doroszko z Kętrzyna

Ponadto kapituła pozaregulaminowo uhonorowała firmę Lubawa S.A. „za wzmacnianie pozycji woj. warmińsko-mazurskiego na mapie potencjału innowacyjnego w Polsce”. Firma, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, specjalizuje się w produkcji sprzętu i konfekcji dla służb mundurowych (w tym kamizelki kuloodporne).

Zwycięzcy są wśród nas

Ale największe brawa zebrali laureaci głównych nagród. W kategorii mikroprzedsiębiorca została nim firma Optima Szkło z Iławy – za wdrożenie innowacyjnej technologii gięcia szkła wykorzystywanego w produkcji mebli oraz systemu „Dobór” pozwalającego na wybór przez klientów 2000 kombinacji mebli ze szkła.
Natomiast główną nagrodę w kategorii mały i średni przedsiębiorca otrzymały Zakłady Metalowe ERKO Spółka Jawna Bracia Pętlak z Jonkowa – za „systematyczne wprowadzanie innowacyjnych wyrobów na rynek, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz innowacyjne zarządzanie firmą”.

Jak nam po gali powiedział Piotr Pętlak, obecny szef zakładów, firmę te ćwierć wieku temu założył jego ojciec wraz ze stryjem. Czasy dla prywatnej przedsiębiorczości były wówczas trudne, lecz „amerykański sen” spełnił się po 25 latach i z małego zakładu powstała firma zdolna konkurować z najlepszymi na rynku w Europie. Najważniejszymi wyrobami w ubiegłym roku były połączenia przewodów w transformatorach.

Jak wspomniała na zakończenie wieczoru prezes Bożena Cebulska, na galę zaproszono przedstawicieli samorządów, lecz z zaproszenia skorzystało niewielu, wśród nich wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch. W ostatniej chwili dojechała Otolia Siemieniec, burmistrz Mrągowa, skąd wywodzą się dwie wyróżnione w konkursie firmy.
– Jestem z nich dumna i mogę zapewnić, że to nie jest ich ostatnie słowo – zapewniła.
A przedstawicieli tych firm, tak pewnie jak wszystkich obecnych w Sali Kopernikowskiej, w znakomity nastrój przed kolejną edycją konkursu Lider Innowacji wprowadził olsztyński kwartet smyczkowy A Vista, który wystąpił z koncertem na zakończenie gali.
(m)

 

 
 
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury
na lata 2007-2013.

Polityka prywatności © 2013 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt graficzny i wykonanie techniczne: CIRUTdesign.