Wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Dyplom 56. edycji konkursu

Wojewódzkie eliminacje 56 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zakończyły zmagania młodych wykonawców, którzy uczestniczyli wcześniej w przesłuchaniach rejonowych. Kwalifikacje na szczeblu wojewódzkim odbyły się w sobotę, 7 maja 2011 roku w sali CEiIK, gdzie jury wyłoniło trójkę finalistów: Astrid Jarosławską, Filipa Jarka i Alicję Piątek.

Cieszący się niesłabnącym uznaniem OKR przyciąga kolejne pokolenia miłośników żywego słowa, choć mamy do czynienia z coraz mniejszym zainteresowaniem. Potwierdza to przewodniczący jury Andrzej Fabisiak, wicedyrektor Teatru im. Jaracza i prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej.
Liczba uczestników w eliminacjach środowiskowych jest mniejsza niż kiedyś, co trzeba wiązać z szerszymi zjawiskami w naszej kulturze. A niestety, kultura wysoka, która w edukacji młodzieży odgrywa niesamowitą rolę, jest dzisiaj w defensywie. Nie ma zapalników, które by wyzwoliły potrzebę czytania w szkole, w rodzinie i w mediach, a bez czytania nie ma recytacji – podkreślił prezes Fabisiak.

Niemniej do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowano 18 uczestników z różnych stron regionu, najczęściej studentów i uczniów liceów. Rywalizowali oni w trzech kategoriach: turnieju poezji śpiewanej, turnieju wywiedzione ze słowa i turnieju recytatorskim. W tym pierwszym uczestnicy recytowali po jednym wierszu i śpiewali po dwie piosenki, w drugim prezentowali utwory literackie w formie pośredniej między recytacją a monodramem, zaś w trzecim recytowali wiersz i fragment prozy.

Jako drugi w turnieju poezji śpiewanej wystąpił Paweł Kupracz z miejscowości Rogiedle, tegoroczny absolwent II LO w Olsztynie, świeżo po jednym z egzaminów maturalnych. Od podstawówki bierze udział w konkursach recytatorskich, a w szkole średniej zaczął także śpiewać w chórze. Jakiś czas temu duże wrażenie wywołały na nim utwory Jacka Kaczmarskiego, a jeden z nich – przy akompaniamencie gitary – wykonał w eliminacjach. Poza tym próbuje komponować własne piosenki, utrzymane w podobnej, ostrej tonacji, podkreślone mocnym, wyrazistym głosem. Jest jednak świadomy własnych braków, bo zdaje sobie sprawę, że dopiero próbuje swoich sił na estradzie. Na razie nie odniósł sukcesu w OKR, ale może wystartuje jeszcze w elimanacjach Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję".

Paweł potrafił za to docenić umiejętności kolegów, a zwłaszcza koleżanek, bo te dominowały w turnieju poezji śpiewanej. Wśród nich wybijały się dwie: Natalia Nykiel i Alicja Piątek. Obie dysponują mocnym głosem, który nie pozwala słuchaczowi pozostać obojętnym. Ta pierwsza zaśpiewała „Sto tysięcy jednakowych miast” do słów Piotra Roguckiego, a potem sentymentalny utwór „Jeszcze zima” z tekstem Agnieszki Osieckiej. Natomiast kruczowłosa Alicja najpierw wyrecytowała wiersz Antoniego Słonimskiego, a potem zaskoczyła diabolicznym „Przekleństwem Millhahven”, piosenką o krwawej Loretcie znaną z repertuaru Katarzyny Groniec (ten utwór Nicka Cave’a recytowała potem Anna Jankowska). I to Alicja Piątek z Elbląga będzie reprezentowała nasz region w finale OKR we Włocławku, skąd – być może – wróci do Olsztyna jako finalistka Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję". 

Wśród recytatorów wyróżniał się Filip Jarek, student UWM i uczestnik poprzednich eliminacji. Jego interpretacja „Nart Ojca Świętego” do tekstu Jerzego Pilcha objawiła prawdziwy talent doceniony przez jury, w którym zasiadał m.in. aktor Marcin Kiszluk. Pozytywne wrażenie, szczególnie na drugim jurorze Mateuszu Iwaszczyszynie, sprawił też Przemysław Niedzielski, sugestywnie interpretujący prozę Michaiła Zoszczenki „Bądź człowiekiem, towarzyszu”. Ale w turnieju recytatorskim do finału OKR przeszedł Filip Jarek z Olsztyna oraz Astrid Jarosławska z Elbląga.

Jury w składzie: Andrzej Fabisiak, Jolanta Pastuszenko, Marcin Kiszluk i Mateusz Iwaszczyszyn wszystkim  uczestnikom wojewódzkich eliminacji przyznało dyplomy. Gotowe byłoby wręczyć więcej przepustek do finału, ale ograniczał je ustalony limit. Przy okazji jurorzy przypomnieli recytatorom, że powinni wiedzieć, co mówią na scenie, a wówczas ich wypowiedzi będą bardziej zrozumiałe dla słuchaczy. Poproszona o skomentowanie konkursu Krystyna Spikert, specjalistka od mowy scenicznej, potwierdziła, że jeśli wiemy, co mówimy, mamy lepszą wymowę. Zwróciła też uwagę na kilka elementów szczegółowych interpretacji.

Być może niektórzy z tych uczestników trafią do Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka, gdzie aktorskiej sztuki uczy się m.in. prowadząca eliminacje Joanna Ginga. Ale – jak mówi Andrzej Fabisiak – nie ma tu żadnej reguły, a młodzi recytatorzy równie dobrze mogą zostać dziennikarzami, lekarzami, inżynierami czy prawnikami.

Finałowy przegląd recytatorów odbędzie się w dniach 2–5 czerwca w Ostrołęce, zaś w kategorii poezja śpiewana w dniach 8–11 czerwca we Włocławku.
MK  

Obrady jury
Andrzej Fabisiak - przewodniczący Jury
Uczestnicy konkursu
Dyplom otrzymał każdy uczestnik
Przegląd wojewódzki konkursu
Komentarz Jolanty Pastuszenko
Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności