Warsztaty IKONY

Ikony wykonane techniką decoupage
Co to takiego decoupage? To forma sztuki dekoratorskiej, której korzeni musimy szukać na Dalekim Wschodzie. Okazuje się jednak, że równie dobrze czuje się ona w europejskim, także polskim klimacie. Zwłaszcza w okresie barwnych świąt Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że kurs wyrobu ikon tą metodą, który odbył się w dniach 7-8 listopada w CEiIK, cieszył się tak dużą popularnością.

Na królewskim dworze
Znawcy plasują źródła tej sztuki w średniowiecznych Chinach, skąd została przeniesiona do Japonii i na daleką Syberię, a stamtąd przywędrowała do Europy. Uprawiali ją weneccy artyści, a siłą rozpędu rozwinęła się w innych krajach europejskich. Arystokraci zatrudniali mistrzów, aby rysunkami i malowidłami ozdabiali ich meble, ściany i sufity. Z czasem ta forma sztuki zdobniczej przeniknęła nawet na dwór Ludwika XV. Gościła potem na angielskich dworach, a w erze wiktoriańskiej (XIX w.) ręczne kolorowanie i delikatne wycinanie zbiegło się z wprowadzeniem kart na Walentynki oraz zdobieniem różnych przedmiotów, takich jak parawany, lampy, pudła i wiele innych.
Decoupage (wymawia się „dekupaż”) to XX wieczne słowo, które pochodzi od francuskiego decouper , które oznacza „wycinać”. Różne wycinanki papierowe są łączone w projektach, przyklejane na pomalowaną lub pozłoconą powierzchnię drewnianą, szklaną, metalową, a nawet skórzaną i potem lakierowane, nacierane proszkami, aż do wchłonięcia obrazu w podłoże. Najbardziej tradycyjna technika wymaga zastosowania 30-40 warstw lakieru, które są przecierane, aż do uzyskania pięknej, gładkiej i błyszczącej powierzchni.

Tajniki zdobniczej sztuki
Tak właśnie postępowały panie uczące się tej sztuki na kursie wyrobu ikon pod okiem Renaty Pugowskiej w Pracowni Plastycznej CEiIK. Wśród nich Barbara Kolejnik, instruktor plastyki z Domu Kultury w Gołdapi.
– Nie mogłam się doczekać tego kursu – podkreśla. – CEiIK organizuje tak fantastyczne zajęcia, że grzechem byłoby z nich nie skorzystać. Do Olsztyna mam aż 200 km, ale przyjeżdżam tutaj od dziesięciu lat. Choć jestem po liceum plastycznym, to większość różnych technik nauczyłam się właśnie tutaj. I te wszystkie umiejętności przenoszę do swojego miejsca pracy, gdzie przekazuję je swoim podopiecznym.
Dziełem pani Barbary jest np. ikona, której popękana faktura sprawia wrażenie wykonanej dawno temu, choć fachowiec pozna „podróbkę” dosyć łatwo. Cała sztuka polega na zastosowaniu specjalnego podkładu, a potem wcieraniu palcami proszku, który sprawia, że wyraźnie widać te „pęknięcia”.
Wcześniej z tą techniką miała już do czynienia Izabela Dorecka, nauczycielka Szkoły Specjalnej w Szczytnie. A że jest to szkoła przysposabiająca do pracy, więc w jej programie znalazły się zajęcia dekoratorskie, w tym styl decoupage. Uczniowie (dorośli, z częściowym upośledzeniem) ozdabiają sobie różne proste przedmioty, np. wieszaki, kubki czy tacki. Natomiast na kursie w pracowni plastycznej Centrum sama nauczycielka zgłębiła nieznane jej wcześniej tajniki tej sztuki.
Wśród uczestniczek kursu były panie z naszego regionu, ale także z okolic Płocka, w tym Jadwiga Sznurowicz, instruktorka Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zakrzewie.
– Dlaczego tutaj przyjechałam? – powtarza pytanie. – Przede wszystkim dlatego, że są tu bardzo ciekawe zajęcia. Informację wyczytałam na stronie internetowej CEiIK, w którym sama jestem drugi raz. Wcześniej całą grupą byłyśmy na warsztatach wyrobu biżuterii z wełny, ale moje koleżanki bywały tu dużo częściej.
W Zakrzewie pani Izabela zajmuje się rękodziełem, a w Olsztynie uczyła się od podstaw techniki decoupage’u i wywiozła stąd kilka wykonanych własnoręcznie ikon. Można je powiesić w swoim miejscu pracy, w biurze lub w gabinecie szefa, bo to zwykle pracodawcy płacą za kurs, w tym wykorzystane na zajęciach materiały.
MK  

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury
na lata 2007-2013.

Polityka prywatności © 2013 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt graficzny i wykonanie techniczne: CIRUTdesign.