Wama Film Festival

Rozpoczął się WAMA Film Festival. Dwujęzyczną ceremonię poprowadził Piotr Czerkawski, koordynator programowy WAMA Film Festival, który powitał gości, zaprezentował najważniejsze punkty programu i podziękował sponsorom.

Uroczystość odbyła się w cieniu wspomnień o Andrzeju Wajdzie. Janusz Majewski, Przewodniczący Jury Konkursu Głównego, opowiedział historię z czasów stanu wojennego, kiedy to dzięki poświęceniu starszego kolegi z łódzkiej Szkoły Filmowej udało się reaktywować Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

- Andrzej Wajda był porządnym człowiekiem – powiedział Janusz Majewski. – Jest to określenie niemodne, ale celne. Zasługiwał na nie. Będzie nam go brakować. Będziemy zawsze o nim pamiętać. Wielkiego polskiego reżysera uczczono chwilą ciszy.

Kilka słów o idei festiwalu opowiedzieli jego twórcy – Maciej Dominiak i Marcin Kot Bastkowski. Ich marzeniem było oddanie ducha regionu charakteryzującego się wielokulturowością oraz zaistnienie na polu międzynarodowym. Po pięciu latach pracy nad przygotowaniem festiwalu i przy trzeciej edycji wydarzenia te marzenia zaczynają się spełniać. Świadczy o tym choćby liczba branżowych gości z Polski i Europy, którzy przyjechali do stolicy Warmii i Mazur. Jest ich ponad 140.

- Najważniejsza jest wolność osobista i prawa człowieka – powiedział Marcin Kot Bastkowski. -  Olsztyn – miasto tak doświadczone przez historię – to świetne miejsce, żeby o tym rozmawiać.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała Wioletta Śląska-Zyśk, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wraz z Jerzym Hoffmanem, Ambasadorem Festiwalu.  

Po tym symbolicznym geście rozpoczęła się pierwsza festiwalowa projekcja w Konkursie Głównym – „Ja, Daniel Blake” w reżyserii Kena Loacha. Film zdobył najważniejszą nagrodę – Złotą Palmę - podczas canneńskiego festiwalu. 

Olsztyńscy sympatycy ambitnego kina mogli obejrzeć dzisiaj jeszcze dwa filmy – „Śmierć w Sarajewie” Danisa Tanovića oraz „Dzieciństwo wodza” Bradyego Corbeta. Wszystkie seanse odbyły się przy pełnych salach.

 

Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności