W magicznym świecie Kasi

Poezja śpiewana ma w Olsztynie mocną pozycję, a śpiewające ją gwiazdy są niezwykle cenione. Przekonać się o tym można było wieczorem 28 listopada. Na koncert Katarzyny Groniec w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przybyły tłumy fanów. Artystka ta jest niezwykle pasjonująca i działająca na wyobraźnię. Stąd za każdym razem, gdy przybywa do naszego miasta jest owacyjnie podejmowana.

Katarzyna debiutowała pierwszoplanową rolą Anki w musicalu „Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza w 1991 roku. Po tej wspaniałej ekspresyjnej kreacji jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Od tego czasu kilka lat współpracowała z teatrem Buffo w Warszawie, gdzie wystąpiła m.in. w spektaklach: „Do grającej szafy grosik wrzuć”, „Brel”, Grosik 2”, „Obok nas” i „Tyle miłości”. W ostatnich latach współpracuje z Teatrem Ateneum.

W 2000 roku ukazała się debiutancka płyta artystki „Mężczyźni”, której producentem był Grzegorz Ciechowski. Kasia do dziś z rozrzewnieniem wspomina współpracę z tym twórcą, którą przerwała przedwczesna śmierć muzyka. Kolejny album Kasi to „Poste restante”, płyta składająca się z trzech części. Pierwsza część zawierała piosenki kabaretowe i filmowe z lat 30. ub. wieku, głównie z repertuaru Edith Piaf i Marleny Dietrich. Utwory premierowe znajdujące się na części drugiej to sześć melancholijnych piosenek o miłości. W części trzeciej znalazły się trzy utwory Astora Piazzoli oraz romans Aleksandra Wertyńskiego. Artystka ma niesamowicie bogaty zakres interpretacji piosenek. Kolejna płyta to „Emigrantka” z tekstami samej aktorki oraz piosenki z berlińskiego kabaretu Kurta Weila i Bertolda Brechta.

W 2008 Katarzyna Groniec otrzymała Dyplom Mistrzowski Nagrody im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia w piosence aktorskiej. W tym samym roku ukazał się nagrany na żywo dwupłytowy album „Na żywo”. W czasie tegorocznych Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” zapowiedziano koncert artystki w Olsztynie. Trudno wyliczyć wszystkie utwory i występy artystki. Jest niezwykle aktywna. Kasia Groniec gra też w filmach.

Na ostatnim koncercie w CEiIK zaprezentowała swoim fanom utwory z najnowszej swojej płyty „Pin-up Princess”. Jej producentami są Robert Szydło, grający w koncercie na basie i Łukasz Damrych – na fortepianie, instrumentach klawiszowych. Artystce akompaniowali też Łukasz Sobola na perkusji i Bartek Miarka na gitarze. Artystka przypomniała też swoje starsze nagrania. Wiele z nich miało momentami szokujący wydźwięk zwłaszcza dla młodych ludzi. Jednak interpretacja była subtelna i pełna niuansów. Stąd słowa nie brzmiały wulgarnie, jak mogłoby wynikać z ich treści. Olsztynianie byli zachwyceni utworami z jej najnowszej płyty. Koncert zakończyła owacja na stojąco.
Bogumiła Nowak


Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności