V Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur

Już po raz piąty na scenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie prezentowały się najlepsze teatry amatorskie z Warmii i Mazur. Przeglądy teatralne, w skrócie nazwane przez organizatorów Teatrowiskiem, to pomysł oddziału olsztyńskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej, które zdecydowało, że warto lansować i pokazywać teatry amatorskie naszego regionu szerszej publiczności. Są one warte poznania nie tylko z uwagi na wartości edukacyjne, ale też wysoki poziom artystyczny.

Na scenie CEiIK, które jest także siedzibą Towarzystwa Kultury Teatralnej, wystąpiły cztery grupy teatralne. Zaprezentowano je jako grupy reprezentatywne.
Występ zaczęli najmłodsi – Teatr Fatamorgana z Gminnego Ośrodka Kultury w Samborowie gm. Ostróda. Dzieci przygotowały spektakl „Gdzie jest król?” według Małgorzaty Szyszki, a wyreżyserowany przez Annę Gałan i Joannę Trzebiatowską. Sztuka bazująca na dziecięcych zabawach nawiązywała do tradycji polskich. Wśród zabawy w szukanie króla i znajdywanie go w końcu mieliśmy do czynienia z różnymi mitycznymi czasem zdarzeniami. Pokazano m.in. króla Popiela i królewnę Wandę. W spektaklu zachwycała również bardzo dojrzała gra aktorska i wielkie zaangażowanie. Same dzieci uczestniczące w przedstawieniu stwierdziły, że uwielbiają pracować w swoim teatrze, który traktują jak drugi dom.

Kolejny występ zaprezentowali uczniowie z Teatru Światło i Cień w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie. Nie był to łatwy spektakl, wymagał sporo pracy i wysiłku od uczniów zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Gimnazjaliści zaprezentowali przedstawienie „Schola” wykorzystując fragmenty tekstów ks. Jędrzeja Kitowicza, ks. Benedykta Chmielowskiego i Pawła Huelle. Scenariusz sztuki napisał i wyreżyserował ją Krzysztof Legowicz. Było to ostatnie jej przedstawienie, gdyż aktorzy grający w tej sztuce już nie są uczniami gimnazjum, stąd nie mogą już spotykać się na próbach i spektaklach. Sztuki przygotowane przez Światło i Cień to bardzo zaangażowane przedsięwzięcia artystyczne, nie mające nic wspólnego z uczniowską zabawą w teatr. Zdaniem Andrzeja Fabisiaka, wicedyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gimnazjaliści reprezentują poziom, jakiego nie powstydziliby się profesjonalni aktorzy.
Mam cichą nadzieję, że niektórzy z tych osób odnajdą się na profesjonalnych scenach – zauważył.

Zupełnym zaskoczeniem w pozytywnym znaczeniu był występ Grupy Teatralnej Przebudzeni z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z oddziału w Ostródzie. To, co przygotował ten amatorski teatr zaparło dech z wrażenia. Takich spektakli nie ogląda się codziennie. Przebudzeni przygotowali przedstawienie „Odlot”, według scenariusza i w reżyserii Moniki Kazimierczyk i Dariusza Wychudzkiego. Sztuka niezwykle dramatyczna i bardzo humanitarnej wymowie. To również spektakl o marzeniach i uczuciowości. Ciepły i pełen ludzkiej wrażliwości. Tak zaangażowane emocjonalnie sztuki rzadko widujemy na scenach.

Wieczór teatralny zamknął spektakl Amatorskiej Grupy Teatralnej „Mimo Wszystko” z Dywit z głośnym przedstawieniem „Bufet jako miejsce zdarzeń wielu, czyli chichot PRL-u”. Nawiązuje on do zapomnianych już nieco absurdów czasów komuny. Sztuka powstała według autorskiego scenariusza aktorów – Karoliny Roguszko, Anny Juszczyńskiej, Mariana Juszczyńskiego i Marka Wąsika. Spektakl wyreżyserowała Anna Juszczyńska. Mocno satyryczne spojrzenie na czasy bezpowrotnie minione, ze wszystkimi nonsensami epoki komunistycznej bardzo się podobało. Starsi mieli możliwość przypomnienia sobie przeszłości, młodzi poznanie nieco egzotycznej dla nich epoki. Kto nie miał okazji obejrzeć tego przedstawienia teraz, może wybrać się do pobliskich Dywit. Naprawdę warto pośmiać się trochę z naszych polskich wad i kompleksów.

W czasie Teatrowiska zaplanowano wręczenie nagród animatorkom warmińsko-mazurskiej kultury – Krystynie Spikert i Annie Sarnowskiej. Niestety pierwsza z nich, znana z dokonań na niwie kształtowania pięknego języka, nie przybyła. Krystyna Spikert choruje i nie czuła się na siłach, by osobiście odebrać przyznaną jej doroczną nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej. Andrzej Fabisiak zadeklarował, ze nagrodę zawiezie jej osobiście do domu.

Drugiej laureatce Annie Sarnowskiej, znanej tancerce i choreografowi tańca ludowego, wręczono nagrodę wśród głośnej owacji. Pani Anna na wniosek Towarzystwa Kultury Teatralnej dostała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Laureatka przyszła do CEiIK-u z częścią Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”, który obecnie prowadzi. Po wręczeniu nagrody jej podopieczni dali krótki popis swoich umiejętności.

V Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur był możliwy m.in. dzięki realizacji projektu „Olsztyn miastem sztuki słowa”, współfinansowanego przez samorząd Olsztyna.

Bogumiła Nowak

Fot. Kamil Żmijewski

Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności