Spotkania z Poezją. Olsztyn miastem sztuki słowa

Za naturalne zaplecze Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” uznawana jest inna impreza od kilku lat organizowana w CEiIK. Jest to Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Spotkania z Poezją” odbywający się w ramach projektu  „Olsztyn miastem sztuki słowa”, a realizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej.

We wtorek, 31 maja 2011 roku licznie przybyła publiczność miała okazję wysłuchać uczestników XXIX już edycji, która przebiegała w czterech kategoriach: recytatorskiej dla uczniów klas I–III, IV–VI i gimnazjów oraz poezji śpiewanej dla gimnazjalistów. W sumie wystąpiło 56 wykonawców prawie z całego województwa.

Jedni radzili sobie znakomicie, inni trochę gorzej, zapominając nieraz – z powodu tremy – fragmentów tekstu, ale na pewno każdy dawał z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej.
Marzę o tym, żeby zostać aktorką i dlatego korzystam z każdej okazji, aby wystąpić na scenie. W szkolnych jasełkach grałam Diabła i Anioła, a teraz zdecydowałam się wziąć udział w tym przeglądzie – powiedziała nam po udanej interpretacji „sepleniącego” wiersza „Strasna zaba” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego uczennica V klasy SP w Olsztynku Oliwia Bączkowska.

Mieszkający w Waplewie Kuba Makowski, uczeń gimnazjum katolickiego w Olsztynku wystąpił w swojej kategorii z patriotycznymi utworami Mariana Hemara (wiersz „Katyń”) i Mirona Białoszewskiego („Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” – proza). Jak się później okazało, nie zdobył uznania jury, ale dla niego było ważne, że przełamał tremę i wystąpił w finale wojewódzkim.

Czym jest ten przegląd, powiedziała nam Jadwiga Orzołek z Towarzystwa Kultury Teatralnej, sekretarz konkursu:
Wcześniej były to „Spotkania z poezją dziecięcą”, ale jak powstały gimnazja i uczniowie nam trochę podrośli, odrzuciliśmy drugi człon nazwy. Od kilku lat, przy wsparciu samorządu Olsztyna, realizujemy projekt „Olsztyn miastem sztuki słowa”, który zaczyna się na poziomie gminnym, potem są eliminacje rejonowe, a finał w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Cztery lata temu spełniliśmy oczekiwania uczestników konkursu i poszerzyliśmy konkurs o nową kategorię – poezję śpiewaną. Można więc powiedzieć, że przygotowujemy zaplecze dla krajowych festiwali i często się zdarza, że laureaci naszego konkursu występują potem w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim oraz Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Ale ważniejsze jest to, żeby krzewić kulturę słowa wśród dzieci i młodzieży, jakby na przekór zalewowi masowej kultury, która szybko się pojawia i szybko przemija. Występ w naszym konkursie pozostawia trwalszy ślad, ale wymaga większego nakładu pracy.


Ten wysoki stopień przygotowania dał się zauważyć zwłaszcza podczas występu dziewiątki uczestników w kategorii poezji śpiewanej. Tradycyjnie przewagę stanowiły dziewczyny, a rodzynkiem był tylko Adrian Czaplicki. Wykonawcy sięgali do repertuaru preferowanego w innych tego typu festiwalach, nieraz za bardzo poważnego jak na ich wiek, ale to już chyba zależy od instruktorów (trochę więcej radości, mniej o sprawach ostatecznych). Jednak jury zauważyło, że ci młodzi ludzie przynajmniej wiedzą, jaką treść prezentują w wierszach i piosenkach.


Jury w składzie: Wanda Anusiak, Barbara Święcicka i Leszek Grad – wybrało po troje laureatów z każdej kategorii. Zanim wręczono im nagrody, gratulacje uczestnikom złożył Andrzej Fabisiak, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej:
Wysoki poziom artystyczny wykonawców świadczy o tym, że ten konkurs ma się znakomicie. Wbrew temu, co widzimy w koszmarnych telenowelach i konkursach telewizyjnych, ci młodzi ludzie zwracali uwagę na sens utworu. I chociaż jury wytypowało laureatów, to w tym konkursie nie ma zwycięzców i zwyciężonych, bo ważniejsze jest doświadczenie, które tu zdobyliście.


Niemniej każde takie wyróżnienie cieszy wykonawców. Stąd okrzyki radości przy wyczytywaniu kolejnych nazwisk. Laureatami zostali:

Kategoria recytatorska

Klasy I–III
III miejsce – Maria Bomba z Purdy
II miejsce – Kasia Górecka z Lidzbarka Warmińskiego
I miejsce – Wiktoria Łukomska z Laseczna (za interpretację wiersza „Dziecko potrafi” Sylwii Gajewskiej)
Klasy IV–VI
III – Julia Dann z Giżycka
II – Karolina Fafińska z Iławy
I – Dominika Trubiło z Lidzbarka Warmińskiego (wiesz „Tulipan i róża” Juliana Tuwima)
Gimnazja
III – Jakub Przeradzki z Biskupca
II – Zuzanna Nowotnik z Mrągowa
I – Klaudia Przetacka z Morąga (fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz „Pamiętników Adama i Ewy” Marka Twaina)

Poezja śpiewana – gimnazja

III – Kasia Majewska
II – Daria Paszko
I – Anna Wojciechowska

Główna laureatka poezji śpiewanej wprost nie mogła uwierzyć, że wygrała. Jest uczennicą Gimnazjum nr 3 w Olsztynie.
O eliminacjach rejonowych dowiedziałam się dosłownie dzień wcześniej i na przygotowania miałam zaledwie dwanaście godzin. Nie wiem nawet, jakim cudem przeszłam do finału wojewódzkiego. Od kiedy pamiętam, śpiewam w Pałacu Młodzieży, który mnie wytypował do konkursu. Dzisiaj recytowałam wiesz „Hoża Helenka” Danuty Ludwiczak i śpiewałam dwie piosenki: „Dookoła noc się stała” Agnieszki Osieckiej oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Grzegorza Tomczaka. Mam nadzieję, że już wkrótce będę brać udział w „dorosłych”  konkursach – powiedziała nam Ania Wojciechowska.
MK

Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności