Spektakl „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz?"

W środę 27 kwietnia 2016 r. w sali widowiskowej CEiIK odbył się spektakl zrealizowany w ramach obchodów „Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości”.

Dzień ten jest obchodzony corocznie 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Premiera spektaklu odbyła się 31 marca 2016 r. w Gimnazjum Nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie. Uczniowie zaprezentowali wtedy miniprojekt szkolny (grant) pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”. Przedstawiono piękną, ale tragiczną historię miłości Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego.

Zaprezentowano też film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” zrealizowany przez Muzeum Żydów Polskich POLIN w Wawszawie (premiera filmu: 19.04.2016 r.) oraz film konkursowy uczennic Gimnazjum Nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie.


Projekt „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach” jest realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Wojewódzką Komendę Policji w Olsztynie i Telewizję Polską Oddział Terenowy w Olsztynie w ramach programu Obywatele dla Demokracji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG) przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

   

  
Organizator:
Joanna Mieszczyńska - Ambasador Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie, nauczycielka historii w Gimnazjum Nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie

tekst i fot. Elwira Załoga-Kwas

Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności