„Sen Fantoma” - wystawa Beaty Kołakowskiej

W piątek 19 grudnia 2014 roku w budynku Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbyło się otwarcie wystawy „Sen Fantoma” Beaty Kołakowskiej.

O swoim cyklu kilkudziesięciu litografii barwnych pod tytułem „Sen Fantoma” autorka napisała:

Moją inspiracją jest ilustrowany poradnik zdrowia z końca lat 20” ubiegłego wieku „Die Arztin im Hause” autorstwa dr med. Jenny Springer (Drezno 1927). Zawarte w nim ryciny charakteryzuje specyficzna przedwojenna subtelność w ujęciu tematu ciała ludzkiego oraz indywidualizm postaci, a w zasadzie anatomicznych modeli, ich ewidentna podmiotowość. Ilustracje posłużą mi do stworzenia kolaży, w które wplatać będę własną, przetworzoną wizję. Litografia wydaje mi się stosowna, gdyż jest czasowo zbieżna z materiałem wyjściowym. Kolaż natomiast stanowi idealną platformę do spotkania różnych rzeczywistości, wzajemnego przenikania światów".

Fantomowie to stworzone na potrzeby tej pracy postaci humanoidalne, plemię wyimaginowane, wymarłe lub futurystyczne. Lud prawdopodobny lub całkowicie niemożliwy, rodem z powieści science-fi ction Philipa Dicka, istoty z systemem nerwowym na wierzchu, rozdygotane, delikatne i podatne na zranienia, nieprzystosowane do życia, jasnowidze lub wyrocznie, o niewyobrażalnej wprost intuicji, prześladowane, groźne z powodu wiedzy, jaką posiadają na temat rzeczy, ludzi i zjawisk, żyjące poza nawiasem, poza systemem. W tym sensie bliskie artystom. Nie pokazane wprost, ale poprzez ich wizje zmaterializowane w warsztacie graficznym.


Realizatorem wystawy jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.


Fot. Małgorzata Śrutkowska-Felińska
Tekst Elwira Załoga-Kwas

 
Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych