Na jazzową nutę

Aron Blum to jeden z najzdolniejszych i najbardziej twórczych muzyków olsztyńskich. Jego koncerty to prawdziwa feeria różnorodnych dźwięków, ekscytujących i zaskakujących zarazem. Ostatnio, w niedzielny wieczór (23.10.2011 r.) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych odbył się koncert „Aron Blum Theatre Jazz Quartet”.

Spotkanie z muzyką było niezwykle nastrojowe. Ci, co zdecydowali się przyjść, nie żałują, choć na dworze było zimno i wyprawa wymagała samozaparcia. Jednak to, co czekało publiczność warte było wyprawy na koncert. „Aron Blum Theatre Jazz Quartet” zachwycił od  pierwszej do ostatniej nuty. Całość utrzymana była w żydowskich klimatach, choć dźwięki były bardzo współczesne i tylko w tle było słychać tradycyjne brzmienia i nawiązania. Nowoczesna forma prezentowania dawnej muzyki w ujęciu jakie proponuje Aron Blum i jego koledzy doskonale sprawdza się. Zresztą tak wybitni artyści, jacy pojawili się na „Aron Blum Theatre Jazz Quartet” to najlepsza rekomendacja.

W skład występującego w Olsztynie kwartetu stworzonego na potrzeby koncertu weszli saksofonista Mikołaj Trzaska, perkusista Arkadij Gotesman, klarnecista Dominik Jastrzębski oraz gitarzysta Aron Blum. Artyści dali z siebie wszystko tworząc niezwykły, nastrojowy koncert. Publiczność powitali na początek utworem ku pamięci Czesława Miłosza, dosyć trudnym w odbiorze, ale już późniejsze utwory były coraz lepiej wkraczające w lokalne klimaty.
Szczególnie zachwyciły umiejętności perkusisty Arkadija Gotesmana z Wilna. Ten wirtuoz perkusji dał taki popis zastosowania różnych „urządzeń” dźwiękowych - czasem zaskakujących w formie i kształcie, a wydających odgłosy trudne do opisania. Arkadij to jednak nie byle kto. Artysta ten współpracuje z wieloma gwiazdami jazzu na całym świecie. Jest też solistą w spektaklu „Desdemona” Anatolijusa Senderovasa w Narodowym Teatrze Opery i Baletu Litwy. Natomiast w Litewskim Teatrze Narodowym wykonuje monodram „The story of the God’s Man”.

Kolejna znana osobowość tego niezwykłego kwartetu to Mikołaj Trzaska. Ten jeden z najbardziej kreatywnych saksofonistów w Europie zachwycił olsztyńską publiczność nie tylko ujmująca skromnością, ale też prezentacją możliwości gry na swoim instrumencie. Takich kombinacji i dźwięków nikt się nie spodziewał. Mikołaj Trzaska to muzyk o światowej renomie. Współpracuje z czołowymi twórcami awangardy jazzowej Europy i USA. Nie często można go usłyszeć na takiej scenie jak Olsztyn. Stąd ci, co zdecydowali się na niedzielny koncert mieli niepowtarzalna okazję zobaczyć nie tylko artystę światowego formatu, ale też najnowsze trendy muzyczne w grze na saksofonie. Mikołaj Trzaska jest też kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Stworzył m.in. ścieżkę muzyczną do takich obrazów jak  „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego i „Noc” Andrzeja Stasiuka.
Olsztynianom zaproponował też podróż muzyczną do Armenii, gdzie odkrył kulturę jidysz. Jak twierdzi artysta, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele czerpiemy z tradycji żydowskiej, która mocno jest zakorzeniona w europejskiej świadomości, jednak jest ona mocno zapomniana i dopiero teraz odkrywana.

Wspaniałe muzyczne pasaże tworzył też w swoich solówkach Dominik Jastrzębski, na co dzień grający w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego. Dzięki jego delikatnemu brzmieniu tradycyjne motywy żydowskie w granych utworach nabierały bardzo przejmującej treści. Artysta ten niemal od początku wspólnie Aronem Blumem tworzy wiele ciekawych projektów muzycznych. Obaj muzycy uczestniczą w organizacji corocznych Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie. Właściwie trudno sobie tą imprezę wyobrazić bez ich udziału.

Aron Blum tworzy głównie jazzowe brzmienia zarówno na estradzie, jak i w projektach teatralnych. Zachwyca umiejętnością tworzenia świetnej, współczesnej muzyki tworzonej w oparciu o tradycyjne kanony, czego przykładem jest kompozycja z płyty „Chesed” oraz ostatnie kompozycje zainspirowane twórczością Czesława Miłosza – „Tehilim” (Psalmy). Fragment tych ostatnich mieliśmy okazję usłyszeć.

Wychodząca z koncertu publiczność mogła nabyć płyty Arona Bluma z jego najnowszymi nagraniami. Jednocześnie sporo osób dopytywało się kiedy będzie można usłyszeć następny koncert z udziałem tego artysty lub uczestniczyć w jego najnowszym projekcie. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku.

Bogumiła Nowak

Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności