IV Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur „Teatrowisko 2010”

O ile świat byłby uboższy bez spektakli teatralnych, bez spotkań z ruchem scenicznym i żywym słowem? Na szczęście mamy grupy teatralne, zwłaszcza w szkołach, a rezultaty ich pracy oglądaliśmy podczas IV Festiwalu Teatrów Warmii i Mazur „Teatrowisko 2010”, który odbył się w sobotni wieczór (20 listopada 2010) w sali CEiIK.

Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu, zabrzmiały mocne tony muzyki stylizowanej na utworach Chopina, do której Mrągowska Scena Tańca Współczesnego zaprezentowała spektakl „...Podmuchy, porywy...”. Było to nieco mistyczne widowisko muzyczno-baletowe według koncepcji i choreografii Marty Szymborskiej, z wątkami wokalnymi świetnie pasującymi do całości. Grupa ma wszelkie zadatki, aby podbić sceny nie tylko krajowe.


Promyczek radości

Po tym spektaklu mogło się już odbyć oficjalne otwarcie, co bez zbędnego zadęcia uczynił Andrzej Fabisiak, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olsztynie. Przypomniał, że jest to swego rodzaju festiwal festiwali, który w CEiIK odbywa się po raz czwarty i gromadzi laureatów innych festiwali i przeglądów. Należą do nich m.in.  takie przeglądy jak: „O Laur Złotej Rybki” w Biskupcu, im. Katarzyny Kowal w Mrągowie, Płośnickie Lato Teatralne, bartoszycki „Bakcyl” i Olsztyńskie Lato Artystyczne. Prezes wyraził też nadzieję, że teatr na żywo jest stary jak świat, ale ta forma nigdy nie będzie muzealna, bo zawsze będziemy chcieć mieć kontakt z żywym człowiekiem.
Ta nadzieja przerodziła się w pewność, gdy na scenie pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie tworzący teatrzyk Promyczek. Chyba z piętnaścioro dziewcząt i chłopców (z przewagą tych pierwszych) pokazało, jak w lekki i zabawny sposób przedstawić klasykę literatury, do której należy „Alicja z krainy czarów” Lewisa Carolla. Sztukę wyreżyserowała nauczycielka tej szkoły Beata Misiewicz przy współpracy swoich koleżanek, a w tym roku spektakl ten zdobył Złotą Rybkę, czyli główną nagrodę w Biskupcu.


Zadatki na gwiazdy
Jak „wyszpiegowała” prowadząca festiwal Barbara Święcicka, młode aktorki z Promyczka nie tylko grają w szkolnych przedstawieniach. Jedna jeździ konno, dwie inne grały w „Domu nad rozlewiskiem”, kolejne pływają, grają w siatkówkę lub kręgle. Na scenie pokazały, co potrafią, wzbudzając duże emocje i momentami rozbawienie, a grająca Alicję dziewczynka ma naprawdę zadatki na gwiazdę dużego formatu.
Już gwiazdą festiwali, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławsku jest Alicja Juszkiewicz, uczennica klasy maturalnej II LO w Olsztynie. Wraz z akompaniującymi jej koleżankami Izą Krasucką i Klaudią Szyszką wystąpiła z krótkim recitalem „Spacerologia”, w którym wykorzystała m.in. tytułowy utwór Mariusza Lubomskiego.


Dialog z publicznością
Laureatem licznych nagród, które trudno wprost wyliczyć, jest Teatr Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie. Tym razem wystąpił ze spektaklem „Roboki” według Edwarda Redlińskiego. To już „wyższa szkoła jazdy”, którą od 10 lat tworzy przede wszystkim reżyser Krzysztof Legowicz, nauczyciel języka polskiego z tej szkoły. Wkrótce zespół zawalczy o zwycięstwo na festiwalu w Poznaniu, uznawanym w świecie teatrów amatorskich za najbardziej prestiżowy. W sali CEiIK grupa zebrała zasłużone brawa i słowa podziwu. W najbliższym czasie Krzysztof Legowicz chce wziąć na warsztat współczesną literaturę olsztyńską.


Zapytaliśmy Andrzeja Fabisiaka, skąd wzięła się idea tego festiwalu?
Chcieliśmy pokazać, co to znaczy amatorski ruch teatralny w Olsztynie, jak on się rozwija w regionie i okazało się, że to strzał w dziesiątkę – odpowiedział prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej. – Po prostu jest duża różnorodność konwencji teatralnych w wykonaniu amatorów, dla których teatr stanowi bardzo ważne medium sztuki. Przy czym ciekawe jest to, że uprawiają oni teatr dramatyczny, gdzie posługują się utworami dramatycznymi lub sami adaptują powieści, ale posiłkują się na przykład materiałem poetyckim. Możemy też zobaczyć teatry ruchu, teatry tańca z elementami pantomimy. Nie musimy się oszukiwać i tworzyć sztucznych teorii, ale ci młodzi ludzie przy dobrych animatorach kultury, przy reżyserach, instruktorach i nauczycielach chcą wyrażać siebie poprzez teatr i fantastycznie nawiązują dialog z publicznością. Skutkiem tego jest dużo przeglądów w naszym regionie: w Bartoszycach, Biskupcu, Mrągowie i Płośnicy, a ostatnio po raz drugi w Biskupcu z alternatywną formą łączącą teatr niepełnosprawnych intelektualnie ze sztuką w wykonaniu aktorów pełnosprawnych. Możemy więc stwierdzić, że wbrew narzekaniom teatr amatorski ma się znakomicie.


Niestety, nie tylko prezes Fabisiak konstatuje z pewnym żalem, że jedynie „szeptana reklama” promuje tego rodzaju wydarzenia, ponieważ większość mediów zajęta są czymś innym (za wyjątkiem np. portalu Olsztyn24.com). Pomimo tego zainteresowanie teatrem amatorskim rośnie z roku na rok. Od tego roku festiwal w CEiIK nosi nazwę „Teatrowisko” – wymyśloną przez Wandę Anusiak.
MK 


Teatrowisko 2010 w CEiIK-u
Teatrowisko 2010 w CEiIK-u
Krótki wykład Andrzeja Fabisiaka
Krótki wykład Andrzeja Fabisiaka
Alicja w Krainie Czarów
Alicja w Krainie Czarów
Młodzi aktorzy w CEiIK-u
Młodzi aktorzy w CEiIK-u
Spacerologia
Spacerologia
Młodzi aktorzy w CEiIK-u
Młodzi aktorzy w CEiIK-u
Wszyscy otrzymali dyplomy
Wszyscy otrzymali dyplomy
Wszyscy otrzymali dyplomy
Wszyscy otrzymali dyplomy
Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności