Europejski Piknik z Żukami

Zespół ŻUKI

Z okazji Dnia Europy w ogrodach Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych odbył się Muzyczny Piknik Europejski, którego największą atrakcją był występ popularnego zespołu Żuki.

Zanim w sobotnie popołudnie, 7 maja 2011 roku muzycy wyszli na scenę, licznie przybyła publiczność mogła skorzystać z okazji i zaspokoić swoją ciekawość o Unii Europejskiej w punkcie informacyjnym Europe Direct. Sympatyczne panie proponowały udział w loterii z fantami w postaci baloników, długopisów i innych gadżetów. Warto przypomnieć, że Dzień Europy został ustanowiony w rocznicę podpisania tzw. Deklaracji Roberta Schumana (9 maja 1950 roku), będącą zaczątkiem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Dlatego obok budynku CEiIK znalazło się stoisko europosła Krzysztofa Liska, a obok rozbili swój namiot studenci Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Jak nam powiedział Krzysztof Berent, dyrektor ds. rozwoju i promocji OWSIiZ, uczelnia jako jedyna w regionie ma w swoim programie kierunek europeistyki z takimi m.in. przedmiotami jak administracja europejska, kultura europejska, projekty i fundusze unijne oraz zarządzanie firmą europejską. Szkoła sama zresztą realizuje projekty unijne, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dlatego każda impreza związana z tematyką europejską jest dla uczelni okazją do zaprezentowania się szerszej publiczności. Taka okazja nadarzy się już 11 maja podczas koncertu na Scenie Staromiejskiej w Olsztynie.

Oczekiwany występ zespołu Żuki nie zawiódł widzów zgromadzonych na trawie przed siedzibą CEiIK-u. Wywodząca się z Bydgoszczy grupa powstała na początku lat osiemdziesiątych ub. wieku i nieprzerwanie trwa w tym samym składzie: Piotr Andrzejewski (gitara, wokal), Adam Staniszewski (gitara, wokal), Marek Posieczek (gitara basowa) i Jerzy Bołka (perkusja). Żuki są znane przede wszystkich z wykonywania przebojów The Beatles, ale mają w swoim repertuarze także piosenki Czerwonych Gitar, Led Zeppelin i Free. Od lat dają po około 100 koncertów rocznie zarówno w kraju, jak i za granicą. Europa nie ma dla nich tajemnic. Występowali we Francji, Austrii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Litwie i Ukrainie, ale także w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Libii. Jak wspomniał podczas koncertu Adam Staniszewski, niedawno byli w Liverpool, skąd wywodzą się legendarni Beatlesi i gdzie zagrali ich ulubione przeboje. Żuki zagrały także przed Dacota House w Nowym Jorku, gdzie przed ponad 30 laty został zastrzelony John Lennon.

Bardzo dobrze bydgoska grupa czuje się także w repertuarze Czerwonych Gitar, a zwłaszcza Krzysztofa Klenczona (zespół nagrał jego piosenki na płytach „Dom” i „Kołysanki”). Kiedy Żuki miały zaśpiewać „10 w skali Beauforta”, wokalista uprzedził, że po tej piosence zwykle zaczyna padać. I faktycznie, w tym momencie wydawało się, że zaraz z nieba lunie, ale chmura przeszła obok. Słuchacze mogli więc posłuchać utworów Led Zeppelin, a także własnych kompozycji zespołu. W tym czasie panie z Europe Direct rozdały uczestnikom pikniku po żółtym tulipanie, symbolu zjednoczonej Europy.
MK
 

Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności