Renata Kniefel "Walory Warmii"

Kwietniowa wystawa w Galerii Marszałkowskiej to kolekcja fotografii - warmińskich pejzaży autorstwa Renaty Kniefel.

Renata jest fotografką amatorką serdecznie związaną z Warmią. Z tym, że “amatorstwo” ujawnia się tu w najlepszym wydaniu, jako pełna zaangażowania i ciekawości postawa twórcza, pozbawiona strachu przed konfrontacją z innymi artystami, czego przykładem są nagrody, które uzyskała w konkursach fotograficznych o zakresie regionalnym i ogólnopolskim. Fotografka konsekwentnie wydeptuje własną artystyczną ścieżkę, przemierzając piękną warmińską krainę.

Cieszy, że autorka fotografii umie przekazać swój sposób widzenia uroczyska rodzimych pejzaży. Jeśli zdjęcia te miałyby przekonać przybysza z daleka co do zasadności odwiedzenia regionu - na pewno przekonują. Pokazują świat natury z nieinwazyjnie wpisaną weń działalnością człowieka. Wieża kościoła w oddali, pola piegowate snopkami siana, polna droga łagodnie opasująca łąkę, domki za miedzą, samotna ławka nad brzegiem wody, wszystko to składa się na miły obraz bliskich autorce miejsc.

Ze względu na rodzaj komponowania, można wyróżnić dwa rodzaje obrazów: te, gdzie uwaga obserwatorki koncentruje się na strukturze pierwszego planu i takie gdzie została zachowana między poszczególnymi planami równowaga. W zasadzie wszystkie prace obejmują, tak zwany “szeroki plan” z tą różnicą jednak, że część ujęć to co najbliżej oka zostało opisane z większą precyzją. Zwykle też to co wyeksponowane cechuje się powtarzalną, rytmiczną strukturą, tak jak pęki puchatych trzcin, wystające z ziemi ostre przecinki zżętego zboża, grudki piasku, błyszcząca w słońcu trawa, kwiaty.

Wszystkie prace zdradzają wrażliwość na kolor zastosowany tu iście po malarsku. Artystka zestawia ze sobą formy na zasadzie kontrastu kształtu, faktury, barwy. Czyni to

z wyczuciem i wysoką plastyczną kulturą w taki sposób by jak najpełniej wyrazić atmosferę odmieniających pejzaż zjawisk natury.

Twórczość Renaty Kniefel nacechowana jest ciepłem uczuć do rodzinnych stron. Obrazy pozbawione są pretensji i nadmiernej artystycznej ambicji. Zwykłość i prostota znajomego krajobrazu jawią się tu jako bezcenne wartości w niespodziewanie zagrożonym Świecie.

Ita Haręza


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury
na lata 2007-2013.

Polityka prywatności © 2013 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt graficzny i wykonanie techniczne: CIRUTdesign.