Powstanie "Wiosna Ludów" w literaturze europejskiej- pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa

Wydanie pieśni polskich i węgierskich Ferdynanda Gregoroviusa, powstałych w 1849 roku, będących hołdem dla Polaków i Węgrów uczestniczących w powstaniu węgierskim Wiosna Ludów.

Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie zrealizowało projekt „Powstanie Wiosna Ludów w literaturze europejskiej - pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa”. Jego celem było wydanie pieśni polskich i węgierskich Ferdynanda Gregoroviusa, powstałych w 1849 roku, będących hołdem dla Polaków i Węgrów uczestniczących w powstaniu węgierskim Wiosna Ludów.

 

 

 Powstanie Wiosna Ludów w literaturze europejskiej - pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa (pdf)
Ferdynand Gregorovius (1821-1891), urodzony w Nidzicy, niemiecki historyk, poeta, pisarz oraz obrońca ideałów wolności i niepodległości narodów. W okresie Wiosny Ludów stworzył 16 pieśni zafascynowany bohaterstwem Polaków i Węgrów walczących podczas węgierskiego powstania w czasie Wiosny Ludów.


Publikacja „Pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa” została wydana w trzech językach: polskim (pierwsze wydanie), węgierskim i niemieckim. Tłumaczenia na język polski podjęli się: dr Grzegorz Supady z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz pisarz Erwin Kruk. Tłumaczenia z języka niemieckiego na węgierski dokonała dr Etelka Kamocki, hungarystka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Komentarz historyczny opracowali profesorowie: Janusz Jasiński i Istvan Kovacs.


Współpartnerzy projektu:
- Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyną
- Írott Szó Alapítvány
- dr Etelka Kamocki


Publikację wydała Pracownia Wydawnicza „ElSet”

Projekt dofinansowany w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej

www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/PL/hu
www.msz.gov.pl
#polhun

Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

         

 

 


Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności