Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie we współpracy z Viešoji Istaiga „Konsultus Mokymai”; w Marijampole (Litwa) zrealizowało w 2010 r. projekt ŚLADAMI KSIĘCIA WITOLDA.

-> zobacz stronę projektu

Projekt miał na celu przywrócenie pamięci o wspólnej przeszłości Litwy i Polski i wspólnym bohaterze. Podstawowym celem było przybliżenie postaci i wkład Witolda w zwycięstwie pod Grunwaldem - w publikacji drukowanej, w filmie edukacyjnym, na stronie www, na tablicach umieszczonych w Trokach i w Grunwaldzie. Wszystkie informacje prezentowane będą w trzech językach – polskim, litewskim i angielskim.

Zamierzeniom projektu szczególnej wagi dodały: obchodzony w 2009 roku jubileusz 1000-lecia Litwy, a w 2010 roku 600. rocznica zwycięstwa pod Grunwaldem. Po obchodach tych wielkich rocznic powinien pozostać na dłużej symbol przypominający mieszkańcom i turystom o wspólnej historii tych terenów. Tym symbolem, „znakiem towarowym”, logiem wspólnego transgranicznego produktu turystycznego (projektowany jest przyszły szlak turystyczny po trasie przemarszu wojsk Wielkiego Księcia od Trok do Grunwaldu) jest bohater dwóch narodów, czyli Wielki Książę Witold.

Transgraniczne oddziaływanie projektu wpłynęło na zacieśnianie współpracy różnych podmiotów, włączanych do przyszłej realizacji projektu utworzenia szlaku turystycznego „Śladami Księcia Witolda”. Wspólna przeszłość bohatera jest bowiem elementem, który może być doskonale wykorzystany. Ponadto szlak turystyczny „Śladami Księcia Witolda” będzie najprawdopodobniej pierwszym produktem turystycznym o znaczeniu międzynarodowym z tego pogranicza. Projekt był wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

                 

 

 

Film edukacyjny

Film BOHATER OBOJGA NARODÓW powstał w projekcie ŚLADAMI KSIĘCIA WITOLDA.

Film powstał również w wersji z litewskim i angielskim lektorem. Także te wersje są dostępne w internecie. Poniżej znajdą Państwo odpowiednie linki.

Wersja z lektorem litewskim:

Wersja z lektorem angielskim:

O Bohaterze

Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności