Wilga Badowska "Papier, jedwab, marzec"

Zapraszamy na wernisaż 23 marca 2019 r., godz. 12:00, Galeria "Parkowa".

Wilga Badowska uzyskała dyplom PWSSP w Gdańsku w 1986 r. w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo i grafikę. Od lat eksperymentuje z batikiem głównie na jedwabiu, wykorzystując tę technikę w swoich pracach i miksując ją zależnie od potrzeb z innymi technikami malarskimi. Tematyka obrazów jest przeważnie figuratywna, dekoracyjna i często symboliczna. Malarka wykorzystuje motywy mitów i symboli, sprowadzając pomysł często do syntetycznego, niemal graficznego znaku. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Polsce, Japonii, Niemczech, Danii, Norwegii, Litwie oraz na ok. 50 wystawach indywidualnych.

Wystawa obejmuje najnowsze prace artystki malowane na jedwabiu i na papierze. Wyłączając jedną pracę wszystkie z nich debiutują w Olsztynie. Wśród prac znajdziemy cykl "Lwy". Powstał on z myślą namalowania ich nad portalami i oknami kamienic w Gdańsku. Cykl "Maki" stworzony z okazji rocznicy bitwy pod Monte Cassino oraz kilka obrazów namalowanych dla czystej przyjemności na jedwabiu lub papierze.

Część papierowych prac to abstrakcje wykorzystujące faktury powstałe w czasie tworzenia prac jedwabnych. Są one naturalnym uzupełnieniem i wynikiem tworzenia tych pierwszych. Pomimo swojej inności są związane z procesem tworzenia i widzenia autorki. Dzięki nim można zobaczyć, że warstwa narracyjna jest tylko jedną z form, jakie można nadać kreskom i plamom, które pozostawione bez opowieści także mogą tworzyć równorzędny obraz. 

Strona domowa: http://www.wilgabadowska.pl 

http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Wilga_Badowska 


Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności