Lidzbark, Kopernik i sztuka

Wystawa I Warmińskiego Pleneru Malarskiego w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie

Dziesięciu wyjątkowych artystów i dziesięć zupełnie różnych spojrzeń na otaczający świat. I Plener Warmiński otworzył kolejną piękną kartę w artystycznym świecie Warmii i Mazur, a esencję tego wielowymiarowego wydarzenia, można podziwiać we wrześniu w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie, przy E. Plater 1.

 

I Plener Warmiński w Lidzbarku Warmińskim to jednocześnie nowy początek i kontynuacja wieloletniej tradycji plenerów Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbywających się wcześniej pod hasłem Grunwald-Art. Nowa nazwa symbolicznie uwalnia artystów od ograniczeń związanych z tematem, chociaż należy wspomnieć, że tegorocznemu spotkaniu patronował Mikołaj Kopernik.

 

Lidzbark, bogaty w przyrodę i architekturę ujmuje pięknem i inspiruje do artystycznych poszukiwań. Samo plenerowe spotkanie jest niezwykłe. Pozwala przetrzeć nowe ścieżki we własnej praktyce artystycznej, skonfrontować postawy, skłania do sformułowania starych myśli na nowo, daje szansę na znalezienie radości w koncentracji nad artystyczną pracą, w rozmowie, w poznawaniu miejsca z nieznanej strony, a w końcu w spotkaniu z publicznością, które z wernisażu wystawy podsumowującej plener, przeciąga się na kolejne wystawy, rozgałęzia w setki kolejnych spotkań, artystów z artystami, artystów z odbiorcami, instytucji z instytucjami. Pączkuje w znajomości, przyjaźnie, ważną kulturalną wymianę i “wżera się” w istotną tkankę życia kulturalnego regionu i kraju. I tak oto w zwykły sposób ożywają myśli i zdarzenia niezwyczajne, otwierają nowe drzwi, zamykają stare.

 

W plenerze wzięli udział:

 

Jan Wołek: poeta, pisarz, autor piosenek, malarz. Prowadzi swoją Galerię w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Uprawia malarstwo olejne. Jest pejzażystą. Z pogodą i wdziękiem chwali urodę świata. Posługuje się szybkim malarskim gestem.

 

Dariusz Mlącki: malarz, profesor warszawskiej Uczelni WIT. Założył Galerię Korekta w Warszawie. Maluje iluzorycznie konkretne przedmioty: koperty, ramy, świece, tworzy obiekty malarskie, fotografuje.

 

Jolanta Rejs: graficzka, drzeworytniczka. W swoich pracach tłumaczy język fotografii na formy graficzne. Pochodzi ze Szczytna. Absolwentka University of London oraz Royal Academy Schools. Mieszka i tworzy w mazurskich Talkach.

 

Marta Cierluk: rzeźbiarka, portrecistka. Tworzy rzeźbiarskie prace w pełni przestrzenne i obiekty częściowo wstępujące w przestrzeń: płaskorzeźby: medaliony, plakiety. Tematem prac Marty jest człowiek i jego przypadki.

 

Anatol Martyniuk: polsko-ukraiński malarz pochodzący z Krzemieńca akwarelista, zajmuje się także malarstwem olejnym. Interesują go widoki miast i przyrody, do których często dodaje postaci i elementy bajkowe.

 

Grzegorz Wnęk: malarz figuratywista, podejmuje tematy “trudne”, wybiera poruszające motywy. Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Związany z artystyczną grupą “Kontrapost”.

 

Andrzej Markiewicz: zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Dziekan Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Łączy techniki, tworzy obiekty przestrzenne, książki artystyczne. Tworzy dzieła nieoczywiste, otwarte na różne interpretacje.

 

Andrzej Świerczyński: malarstwo, rysunek, pismo zamyka w formie książki, szkicownika. To swoiste kolaże form, kolorów, liternictwa, w których często pojawiają się wizerunki człowieka. Absolwent krakowskiej Akademii. Mieszka i pracuje jako niezależny artysta w Niemczech, w Krefeld.

 

Renata Zimnicka-Prabucka: malarka, kolorystka. Stałym tematem Jej twórczości są Matki i figura człowieka w ogóle. Profesor Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uprawia malarstwo olejne.

 

Ita Haręza: łączy grafikę, malarstwo i rysunek. Swoje prace wiąże z ideą pejzażu. Prowadzi Galerię w Talkach i Galerię w Reszlu.


Polityka prywatności © 2023 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności (doc)