Film „Senada”

W trzeci czwartek lutego (16 lutego 2017 r.) DKF „ZA” zaprasza na bośniacki film „Senada”.

Senada, tytułowa bohaterka jest Romką i życiową partnerką Nazifa, zbieracza złomu. Wraz z dwiema córkami - Sandrą i Semsą mieszkają w małym domu w jednej ze wsi bośniackich. Rodzina Senady nie ma środków na opłacenie rachunków i utrzymanie mieszkania. Ciężarną żonę, która cierpi na bóle brzucha Nazif zawozi do szpitala. Okazuje się, że dziecko, które nosi w sobie nie żyje i konieczna jest operacja. Szpital odmawia jej wykonania. Wobec zaległości w opłatach dom Senady i Nazfa zostaje pozbawiony prądu. Zdesperowany Nazif próbuje zarobić na operację Senady zbieraniem złomu.

Film nawiązuje do autentycznych wydarzeń. Główne role zagrali aktorzy nieprofesjonalni. Film zrealizowano w Lukavac.

Film otrzymał dwie statuetki Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie (dla najlepszego filmu i dla Nazifa Mujicia jako najlepszego aktora), a także specjalne wyróżnienie ekumenicznego jury. Film jest także nominowany jako kandydat Bośni i Hercegowiny do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Seans odbędzie się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

Reżyseria: Danis Tanović
Scenariusz: Danis Tanović
Obsada: Nazif Mujić, Senada Alimanović

Produkcja: dramat, Bośnia 2013, 75 min

Wykorzystano materiały dystrybutora.

Array

Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności