Film „Frankofonia”

W drugi czwartek listopada (10 listopada 2016 r.) DKF „ZA” zaprasza na film „Frankofonia” - film nominowany do Złotego Lwa na MFF w Wenecji w 2015 r.


To przede wszystkim kilka kartek z kalendarza Luwru sprzed ponad 70 lat. Wojenna zawierucha mogła także spustoszyć stolicę europejskiej kultury. Spotkanie dwóch wielbicieli sztuki - dyrektora Muzeum, Jacquesa Jaujarda oraz okupacyjnego komisarza ds. sztuki, hrabiego Franciszka Wolffa-Metternicha - jest dla Sokurowa okazją do snucia opowieści o istocie europejskiej tożsamości.

Film rozważa kwestię postrzegania kultury – a tym samym siebie – przez społeczeństwo francuskie i okupujących Francję podczas II wojny światowej nazistów. Łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi reżyser konstruuje narrację wokół Muzeum w Luwrze, skupiając się na relacji Jacquesa Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych, i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec dla nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki. Powstała w ten sposób wnikliwa, poetycka i uszczypliwa wizja tego jak wolność, równość i braterstwo funkcjonują w czasach okupacji.


Seans odbędzie się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

Reżyseria: Aleksander Sokurow

Produkcja: Francja/Niemcy 2015

Gatunek: dramat 90 min.

Wykorzystano materiały dystrybutora.

Array

Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności