550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

To świetna okazja do przypomnienia sylwetki wybitnego polskiego astronoma, który dużą część swojego życia i twórczości naukowej związał z Warmią.

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie to instytucja kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. W jej strukturze od wielu lat niezwykle prężnie działa Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, prowadzony przez doświadczonego krytyka filmowego Bogumiła Osińskiego.

Fundusz w ciągu ostatnich lat dofinansował produkcję znakomitego tryptyku filmów dokumentalnych, poświęconego najważniejszym działaniom z życia Kopernika, a mianowicie:

TAJEMNICE DE REVOLUTIONIBUS, TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA i TAJEMNICE ASTRONOMII KOPERNIKA.

W „Tajemnice de Revolutionibus” poznajemy nieznane szerzej wątki związane z pobytem Mikołaja Kopernika na ziemi lubawskiej, które miały istotny wpływ na publikację tego wybitnego dzieła.

„Tajemnice Ekonomii Kopernika” to fabularyzowany dokument prezentujący Kopernika jako matematyka i świetnego ekonomistę pracującego nad reformą monety.

Z kolei „Tajemnice Astronomii Kopernika” próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób genialny, polski astronom dokonał swojego wielkiego odkrycia.

Tryptyk ten uzupełni jeszcze jeden film, którym są „Tajemnice Grobu Kopernika” prezentujący poszukiwania i odkrycie miejsca pochówku astronoma.

Twórcami tej wyjątkowej serii, są Robert Szaj – dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus i Michał Juszczakiewicz – z zawodu aktor, ale też dociekliwy dokumentalista, entuzjasta astronomii i wszechświata i świetny reżyser.

Planujemy pokaz tryptyku i „Tajemnic Grobu Kopernika” z udziałem twórców, by móc porozmawiać o detalach ciekawostkach związanych z jej powstaniem.

 

Jestem niezwykle dumny, że nasze instytucje kultury aktywnie włączają się w obchody 550. rocznicy urodzin wybitnego Polaka i wybitnego mieszkańca Warmii jakim był Mikołaj Kopernik – mówi Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Właśnie dzięki dobrej decyzji, podjętej kilka lat temu, o powstaniu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego w Olsztynie, mamy dziś serię znakomitych filmów prezentujących pracę i dorobek Mikołaja Kopernika oraz jego związki z Warmią. To działanie jest nie do przeceniania.

Jak mówi Wioletta Jaskólska – dyrektor Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie - to nie jedyne działania poświęcone obchodom 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na przełomie czerwca i lipca 2023 r., w amfiteatrze w Ostródzie, odbędzie się 7. Arena Festival film&music. To największy festiwal muzyki filmowej w północnej Polsce, a jeden z koncertów tegorocznego festiwalu będzie nawiązywał do sfery jaką większość swojego życia zajmował się Mikołaj Kopernik.


Polityka prywatności © 2023 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności (doc)