Historia DKF "Za"

Dyskusyjny Klub Filmowy ZA w Olsztynie (CEiIK)

Kino, którego właścicielem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, powstało w 1953 roku i początkowo nosiło nazwę Związkowiec. W początkach działalności mieściło się w niewielkiej sali mieszczącej około 60 miejsc i wyposażone było w dwa projektory AP 14 na taśmę 16 mm. Repertuar przeznaczony był głównie dla dzieci, a szczególnie dużym powodzeniem cieszyły się niedzielne poranki baśniowe.

Kino dla dorosłych odbywało się w czwartki, soboty i niedziele.

Po remoncie budynku w latach 1970-1973 uruchomiona została sala kinowo-koncertowa na 360 miejsc. Zakup profesjonalnych projektorów AP3 z lampami łukowymi na taśmę 35mm pozwolił na uruchomienie kina stałego. Z uwagi na różnorodność działań instytucji, seanse odbywały się trzy razy w tygodniu (piątek-niedziela).

Dyskusyjny Klub Filmowy "ZA" powołany został w kwietniu 1975 roku z inicjatywy Amatorskiego Klubu Filmowego "Grunwald". Olsztyński DKF "ZA" organizował liczne przeglądy tematyczne oraz spotkania z twórcami i aktorami. Prócz regularnych projekcji, za pośrednictwem AKF-u, organizowane były przeglądy filmów amatorskich realizowanych w latach 1976-1982.
 
Od 1991 roku działalność kina ograniczyła się do Dyskusyjnego Klubu Filmowego "ZA". Aby sprostać wymogom technicznym, w połowie lat dziewięćdziesiątych nastąpiła modernizacja kina. Projektory przeniesione zostały z parteru na balkon, zamontowano zwijany, zasłaniany ekran oraz zbudowano pomieszczenia dla projektorów i kabinę dla lektora co znacznie poprawiło jakość odbioru filmów.

W 2006 roku zakupione zostały czytniki światła czerwonego, co wydatnie polepszyło jakość odbioru dźwięku. Duża sala kinowa usytuowana w budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych liczy obecnie 200 miejsc siedzących, kameralna - ok. 30 miejsc siedzących.

Dyskusyjny Klub Filmowy "ZA", prócz cotygodniowych prezentacji filmów skierowanych do koneserów kina, zajmuje się organizowaniem edukacji filmowej młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich (w ramach projektu Cogito) oraz nauczycieli (w ramach projektu Pro Arte).

Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności