Nocne Etno Granie w Skansenie

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych zaprasza do Olsztynka.. 11 lipca 2009 r. w skansenie organizujemy koncert muzyki etnicznej.

 
W ramach imprezy posłuchać będzie można wykonawców, których twórczość silnie związana jest z tradycją własnego regionu, z kulturą etniczną....

ATALYJA – czołowy zespół litewskiej sceny etnicznej. "Atalyja" w gwarze ludowej znaczy tyle co "nadejście deszczu". Repertuar zespołu obejmuje głównie stare pieśni świąteczne i dawne utwory polifoniczne, zwane sutartine. Członkowie grupy starają się twórczo przetransformować tradycyjną muzykę Litwy, aby nadać jej nowoczesne brzmienie. W swoich wykonaniach łączą ludowe środki ekspresji (charakterystyczny śpiew i grę na instrumentach) z elementami rocka i - od czasu do czasu - klasycznej muzyki indyjskiej. Niektóre ich aranżacje ocierają się też o jazz-rock i funk.

Na dwóch wydanych jak dotąd albumach grupy można znaleźć oryginalne interpretacje tradycyjnych utworów litewskiej muzyki ludowej.


TREBUNIE TUTKI – to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swojego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej.

Trebunie Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Charts Europejskiej Unii Radiowej.
Umiłowanie tradycji i wierności góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania tworzą Nową Muzykę Góralską. Kreują oryginalne polskie brzmienie. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z producentem Włodzimierzem Kleszczem i z wybitnymi artystami m. in. z jamajską grupą The Twinkle Brothers , zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim Ordo Sakhna, a także z rodzimymi muzykami: Krzysztofem Scierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, z VOO VOO i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego Kiniora.

HOBOUD – najnowszy projekt muzyczny muzyków z olsztyńskiego środowiska.
Potrzeba poznania własnych korzeni oraz historii terenów Warmii i Mazur wraz z ludami, które je zamieszkiwały na długo przed naszym narodzeniem sprawiły, że muzycy rozpoczęli poszukiwania i ................w starych zapisywanych w XIX w. pieśniach odnaleźli Hobouda.

Hoboud narodził się ponownie na początku 2008 w postaci pomysłu muzycznego w głowach Marcina i Marii Rumińskich,odpowiedzialnych za ideę. Natychmiast po naszkicowaniu pierwszych utworów zaczęli kompletować zespół złożony z muzyków wszechstronnych, poruszających się biegle w kilku nurtach muzycznych i z folkowymi zainteresowaniami.
Na tegorocznym  XII  Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2009 formacja Hoboud zdobyła III miejsce / nagrodę/ uwagi na repertuar warmiński i poziom artystyczny.

Zapraszamy do Olsztynka 11 lipca 2009 r. w godz. 20.00 – 24.00
Cena biletu 20,-
bilety do nabycia w kasie Muzeum w Olsztynku.Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności