Wkrótce premiera dokumentu o losach wydania dzieła Mikołaja Kopernika


Komisja Kolaudacyjna Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego bez uwag przyjęła film „Tajemnice de Revolutionibus” w reżyserii Michała Juszczakiewicza. 

Jest to jeden z trzech dokumentów dofinansowanych przez WMFF i przedstawia mało znane losy pierwszego wydania w 1543 roku fundamentalnego dzieła Mikołaja Kopernika zawierającego teorię heliocentryczną. Jego autorzy Michał Juszczakiewicz i Robert Szaj opowiadają okoliczności przygotowania tej księgi, zaangażowanych w te przygotowania protagonistów w całej niemal ówczesnej społeczności naukowej, religijnej i politycznej. Pokazują wydarzenia rozgrywające się m.in.we Fromborku, Wittenberdze, Królewcu, Norymberdze i Lubawie, gdzie ostatecznie zapadła decyzja o publikacji dzieła. 

Komisja Kolaudacyjna przekazała twórcom filmu wyrazy uznania i podziękowania za niezwykle intersujące przedstawienie tematu, który z pewnością zainteresuje szeroką widownię. Członkowie Komisji docenili i pogratulowali wysokiego poziomu realizacyjnego, pokazującego bohatera filmu w kontekście jego pracy na Warmii. 

Producent filmu Fundacja Nicolaus Copernicus w Truszczynach zapowiada organizację premiery w Lubawie, 11 grudnia br. Po tym film prezentowany będzie w kilku kanałach Telewizji Polskiej.

Fot. Robert Szaj

 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury
na lata 2007-2013.

Polityka prywatności © 2013 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt graficzny i wykonanie techniczne: CIRUTdesign.
Poznaj lepiej nasz region: