18 kwietnia Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin spotkał się na briefingu prasowym z dziennikarzami, by poinformować o przebiegu I Konkursu na wspieranie produkcji filmowych.

Pierwsza edycja konkursu prowadzonego przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy cieszy się powodzeniem. O dofinansowanie ubiega się 14 producentów, w tym sześciu debiutantów. Do podziału jest blisko pół miliona złotych.

– Warmię i Mazury pokochało wielu filmowców – spędzają tu wolne chwile, mieszkają i tworzą, są naszymi dobrymi ambasadorami – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – My oczywiście odwzajemniamy tę sympatię. Utworzenie funduszu filmowego przez samorząd województwa to próba nadania naszej współpracy formalnych ram. Rozmowy na ten temat trwały już od lat, ale dopiero w budżecie na 2017 rok udało się wygospodarować 500 tys. zł na wsparcie produkcji filmowych w województwie.

Nabór wniosków zakończył się 5 kwietnia. Do 27 kwietnia potrwa ich weryfikacja formalna. Wśród 14 propozycji znalazło się pięć filmów fabularnych, siedem dokumentalnych i dwa animowane. Gdy dokumentacja zostanie uzupełniona, projekty pod względem merytorycznym ocenią trzej eksperci. Po zapoznaniu się z ich opiniami komisja konkursowa podejmie decyzję o podziale środków. Rozstrzygnięcie nastąpi 27 czerwca.

– Każda produkcja filmowa realizowana w regionie to nie tylko wspaniała promocja, ale również korzyść gospodarcza – mówił Bogumił Osiński, kierownik Regionalnego Biura Filmowego. – W 2011 roku na Warmii i Mazurach kręcono trzy filmy – „Różę”, „Lincz” i „W imię diabła”, a filmowcy zostawili tu 1,5 mln zł. To konkretne kwoty, które zostają w hotelach, restauracjach, u usługodawców i rzemieślników.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy został powołany do życia z początkiem 2017 roku. Jego zadaniem jest przyciąganie produkcji filmowych do regionu m.in. poprzez dofinansowanie najciekawszych propozycji twórców. Docelowo ma to być również baza informacji dla branży filmowej – głównie o lokacjach i zapleczu logistycznym.

Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności