PROJEKT PERFORMATWNY Z GOSIĄ MIELECH – „MOA”

W ramach projektu realizowane są działania artystyczne tancerek Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz choreograf Gosi Mielech. Muzykę do projektu skomponował Bartosz Smorągiewicz. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną w kraju wszystkie działania prowadzone były w trybie online.

Efektem spotkań jest pokaz/performans, który został zaprezentowany i nagrany w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (bez udziału publiczności).

Widzów zapraszamy do wspólnego oglądania nagrania w sieci: 19.12.2020 (sobota) godz. 20:00, na kanale FB Olsztyńskiego Teatru Tańca - pl-pl.facebook.com/olsztynskiteatrtanca/

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA: Gosia Mielech

WYKONANIE I KREACJA: Aleksandra Salej, Anna Janczarek, Marta Jakimicha

OPIEKUN ARTYSTYCZNY: Katarzyna Grabińska

MUZYKA: Bartosz Smorągiewicz

VIDEO: Tadeusz Załęcki

PRODUKCJA: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

PARTNER: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

 

Działania realizowane są w ramach projektu “OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego organizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a partnerem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

 

GOSIA MIELECH – tancerka, choreografka, nauczycielka Gaga, pedagożka tańca oraz założycielka projektu artystycznego DanceLab.

 

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczynskiej (2007) oraz Gaga Teacher’s Training Course w (2018) pod kierownictwem artystycznym Bosmat Nossan i Saar Harari oraz opieką mentorską Ohada Naharina. W latach 2007 - 2012 była solistką w Polskim Teatrze Tańca. Tańczyła w całym repertuarze zespołu Teatru Tańca, występując w spektaklach takich choreografów i choreografek jak m.in. Ohad Naharin, Yossi Berg, Jacek Przybyłowicz, Yoshifumi Inao, Ewa Wycichowska, Gunhild Bjørnsgaard, Paulina Wycichowska, Thierry Verger i inni. Obecnie jest związana z DanceLab – projektem artystycznym, który założyła w 2012 roku. Przez lata jego istnienia stworzyła choreografie i wyprodukowała spektakle: FearLess, Sababa, NILREB, Anonymous, I’mperfect, które prezentuje zarówno w Polsce, jak i na świecie W ramach projektu zaprasza także do współpracy gościnnych choreografów – np. Shi Pratt stworzyła dla DanceLab spektakl pt. We Bleed The Same Color.

 

Jej najnowszy spektakl, FearLess, został zakwalifikowany do Polskiej Sieci Tańca w sezonie 2020/2021. Dotychczas prezentowany był dotychczas w Polsce, Norwegii oraz Indiach. W 2020 roku otrzymała stypendium twórcze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kreację spektaklu teatru tańca. Premiera spektaklu odbędzie się w wiosną 2021 roku w Krakowskim Centrum Choreograficznym.Otrzymała nagrodę „Najbardziej abstrakcyjna idea” podczas Festiwalu Licht.blicke. w Norymberdze, gdzie zaprezentowała swoje spektakle. Współpracowała z izraelsko-holenderskim duetem Uri Ivgi & Johan Greben. Tańczyła w nowych produkcjach oraz w bieżącym repertuarze Ivgi & Greben. Jako tancerka współpracuje także z reżyserami, m.in: Perem Olafem Sorensenem, Agnieszką Glińską, Janem Komasą.

 

Jest także artystycznie zaangażowana w interdyscyplinarne projekty artystyczne – jest wykonawczynią, choreografką, a także sprawuje opiekę artystyczną nad teledyskami oraz sesjami zdjęciowymi (artyści, z którymi współpracowała to Ray Wilson, Apparat oraz dj An on Bast).Uczy swojego repertuaru realizowanego w ramach DanceLab na licznych festiwalach w Polsce i na świecie. Jest gościnną nauczycielką, w Scottish Dance Theatre (Dundee), Bangkok City Ballet (Tajlandia), Regionteater Väst (Uddevalla, Szwecja), ilDance (Göteborg, Szwecja), T.H.E Dance Company (Singapur), Lasalle – Collage of the Arts (Singapur), Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych – Wydziale Teatru Tańca w Krakowie, Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. Prowadzi warsztaty z GaGa, tańca współczesnego, M.O.V.E., improwizacji w Nowej Zelandii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Brukseli, Polsce, Szkocji, Francji, Austrii, Tajlandii, Indonezji, Singapurze, Indiach, Izraelu.

 

BARTOSZ SMORĄGIEWICZ ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję jako student prof. Chrisa Beiera. Studiował również w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji “Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizację projektu kompozytorskiego “Diaspora Crossings” sfinalizowanego serią koncertów w Nowym Jorku. Otrzymał 1-szą nagrodę na IV i 3 nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung. Otrzymał zamówienia na skomponowanie muzyki od różnych festiwali muzycznych m.in.: na dziesiątą rocznicę festiwalu International Chopin & Friends Festival, gdzie jego kompozycja została wykonana przez kwintet klarnetowy do instalacji multimedialnej podczas trwania festiwalu w Nowym Jorku, z MKiDN otrzymał dofinansowanie na „Rozrywkowe Mazurki” na skrzypce i wiolonczelę, w ramach priorytetu Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez IMIT, prawykonanie odbyło podczas festiwalu Emanacje. Jest on również autorem muzyki do serialu „Wszystko przed nami”, szwedzkiego filmu niemego „Mistrz” Theodora Dreyera wykonanej podczas Przegląd filmów skandynawskich w Warszawie, i sztuk teatralnych: „Ósmy cud świata” i „Piękna i bestia” w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Jego jazzowe kompozycje i aranżacje wykonywały Big Band “Konglomerat”, “3275kg Orchestra”, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wurzburger Jazz Orchestra, Big Band Akwarium, Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Big Band Hochschule fur Musik Wurzburg, Score Jazz Orchestra z Holandii, Big Band Aachen, Filharmonię Belgorod w Rosji.

 

Kompozycje kameralne i solowe wykonywane były na Teheran International Contemporary Music Festiwal, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Festiwalu Emancje w Dębnie, Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach królewski w Warszawie, Janowieckich Interpretacjach Muzyki, Falenickich koncertach letnich w Warszawie, czy Festiwalu Telemannowskim w Żarach, Audio Stage w Warszawie. Jako jedna z kilkunastu osób z całego świata został zaproszony do udziału w legendarnych warsztatach kompozytorskich założonych przez Boba Brookmayera, a obecnie kontynuowanych przez Jima McNeelyego, BMI Jazz Composers' Workshop, odbywających się w Nowym Jorku.

 

Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista) występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Koncertował na licznych festiwalach: Tokio Jazz Festival, International Chopin and Friends Festival (Nowy Jork), Jazz Jamboree, Bayerisches Weekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech, Jazz w Parku Dreszera w Warszawie, Staromiejskie koncerty jazzowe i kameralne w Poznaniu, Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi, Festiwal Telemannowski w Żarach, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Sztuki Naiwnej w Katowicach, Festiwal Goodfest Polish New Music w Dębicy, Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, Emanacje, Chopin na Krakowskim Przedmieściu, Seifert Competition w Krakowie, Red Bull Music Academy Warszawa, Dzieżgońskie Spotkania z Old Jazzem, Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi, Jazz na Kresach w Zamościu, Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni, Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” w Łochowie, Puls Wolności Warszawa, Jazz nad Niegocinem, Kemerynki w Koszalinie, Wjazd Króla, Audio Stage.

 

W sierpniu 2017 roku ukazała się płyta z jazzowymi kompozycjami Bartosza Smorągiewicza pt. „Hustle & Bustle”. Miał przyjemność współpracować z wieloma słynnymi artystami m.in.: Monika Brodka, Wojciech Waglewski, Leszek Możdżer, Natalia Sikora, Milo Kurtis, Dariusz Stachura, prof. Jim McNeely, prof. Hans Peter Salentin, prof. Leszek Żądło, prof. Mike Svoboda, dr hab. Ryszard Borowski, dr hab. Krzysztof Przybyłowicz, dr Rafał Grząka, dr Zbigniew Wrombel, dr Steve Hunt, dr Maciej Fortuna, Marcin Masecki, Krzysztof Gradziuk, Izabela Buchowska, Paweł Pańta, Józef Eliasz, Michał Jaros, Krzysztof, Lenczowski, Kuba Kujawa, Andrzej Święs, Miłosz Oleniecki, Jan Stokłosa, Lewis Robinson, Christian Fabian, John Blair, Rehan Syed, Harald Oeler, Bertram Oeler, Max Ludwig, Felix Himmler, Markus Geiselhart, Sylwia Bialas, Nobuko Miyazak, Emi Inaba, Patryk Piłasiewicz, Piotr Wrombel, Katarzyna Stroińska, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Dorota Samsel, Maciej 'Tryfonidis' Bielawski, Waldemar Franczyk, Maciej Wojcieszuk, Mark Sheperd.

 
Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności