To było wyzwanie!
Dotrzeć do tych, którzy byli świadkami zmian, jakie zaczęły dokonywać się w regionie, tuż po wojnie... A potem namówić do współpracy nie tylko najstarsze pokolenie, ale także dzieci i młodzież.
Tak powstał unikatowy zbiór zdjęć, dokumentów, opowieści o dawnych mieszkańcach Warmii i Mazur. Ale "żywe encyklopedie" nie są jedynym efektem genialnych pomysłów Stowarzyszenia Tratwa.
Chodziło przede wszystkim o wspólne tworzenie! I autentyczne działanie artystyczne. Takie, które nie płynie z głównym nurtem. Takie, które nie czerpie z zasad kultury masowej. Takie prawdziwe!
Dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur jest tak różnorodne, że tylko docieranie do źródeł i wyłuskiwanie historii, które często były wielką tajemnicą, pozwoli zachować to, co najcenniejsze. Żywą historię naszego regionu. To, co niepowtarzalne, głęboko ukryte, kluczowe.
Program „Nasze Miejsca. Nasze księgi” CEiIK realizowało w latach 2018-2020 głównie w Ornecie, ale także w Braniewie, Górowie Iławeckim, Łukcie i Świętajnie.
Już niebawem premiera słuchowiska "Najlepsze zabawy były pod mostem" inspirowanego opowieściami najstarszych mieszkańców Ornety.
Zapraszamy w magiczną podróż po miejscach, które dziś wyglądają zupełnie inaczej... Zapraszamy na podróż w czasie!
Projekt powstał przy współpracy z Archiwum Państwowym w Olsztynie, Stowarzyszeniem Tratwa, Stowarzyszeniem Anima, Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Pojezierze, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Ornecie, Orneckim Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.