KAROLINA JAROSŁAWSKA - czerwiec Galeria Marszałkowska 2022

 

Cykl prac malarskich - Obrazy Wody Karoliny Jarosławskiej to prace stanowiące podstawę pracy doktorskiej, którą obroniła niedawno na Wydziale Sztuki UTH w Radomiu.

To zestaw czarno białych obrazów o charakterze organicznej abstrakcji. Prace zostały skomponowane z niemal pasowych układów płynnie przenikających się plam bieli, czerni i szarości.


Podstawowym środkiem wyrazowym zastosowanym przez artystkę jest więc silny kontrast walorowy pdstawowych, właściwych raczej rysunkowi niż malarstwu wartości.


O kolorze w zasadzie nie możemy tu mówić. Ponieważ czerń i biel oraz ich mieszanki o różnych proporcjach są wynikiem jednego rodzaju pigmentów. Artystka celowo zawęża spektrum wizualnego przekazu.


Nie ma tu takich niuansów jak odmienne tony czerni: winogronowa, kostna, czerń sadzy, węgla, czerń ziemi…


Oglądający stoi przed jasno określoną formą literalnie przed plamami farb na płaszczyźnie, których rozmieszczenie na płótnie i struktura wynikająca z użytych do malowania narzędzi, budzić może skojarzenia z pejzażem wody ale nie tylko.

Przedstawienia są na tyle niekonkretne i płynne, że dają pełną wolność wyobrażeń.


Walorowe projekcje dzielą płaszczyzny płócien w mniej lub bardziej zdecydowany sposób tak jakby jeden utwór muzyczny posiadał jednocześnie różne metra: na dwa, na trzy czwarte, na siedem ósmych… Mogą budzić skojarzenia z dowolną czaso-przestrzenią. Całość ma wymiar dość mroczny i tajemniczy.

Rozmycie kształtów intuicyjnie przypisać można ruchomości obserwowanej natury a to, podkreśla otwartość kompozycji.


Obrazy wody Karoliny Jarosławskiej, to wycinki osobistych spostrzeżeń wyartykułowane jasno lecz niejednoznacznie.

Stawiają pytanie o właściwości i naturę rzeczy pozornie znajomych, które po przefiltrowaniu przez osobowość artystki przedstawiają się niepewnie i z dystansem jak postaci nowo poznane.

 

Ita HaręzaPolityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności