Grażyna Widawska - wystawa "Artystyczne DNA"

Ze słów artystki:" Rysunki technicznie rzecz biorąc są naszkicowane pędzlem i tuszem na papierze akwarelowym. Najczęstszym formatem jest A4. Stylistycznie są wynikiem eksperymentów oraz fascynacji japońskim malarstwem.

Zainspirowała mnie idea syntezy w ukazywaniu rzeczywistości, omijanie realizmu a ukazywanie tego, co się zapamiętało. Ten zabieg pozwala dotrzeć do głębszej warstwy świata, energii i emocji.

 

Do ukrytego artystycznego, swoistego DNA.

Pierwsze tego typu rysunki narysowałam w 2011 roku, ukazując piękno mazurskiej wioski Gant, z którą jestem od dziecka związana emocjonalnie, gdyż tam u rodziny spędzałam wszystkie wakacje.

Do dzisiaj moja rodzina mieszka w Trójmieście i na Mazurach.

Jeden rysunek specjalnie mnie zafascynował, zaczęłam więc eksperymentować z innymi tematami, by osiągnąć efekt syntezy, który na nim szczególnie mi się spodobał. W wyniku różnych eksperymentów powstała cała seria rysunków, której część prezentuję na tej wystawie.

Tematy znajduję wszędzie, mogą to być rośliny, drzewa, kwiaty, postacie, rzeczy, zwierzęta, domy, ulice. Często po całym dniu rysuję to, co uznałam za interesujące. Dokumentuję to i rysuję. Zdarza się, że na żywo z natury.

Realizm zatrzymuje nas na powierzchni tego, co widzimy. Tuszem i pędzlami, poprzez sztukę, przenosimy się głębiej, do wewnętrznego świata indywidualnego odbioru rzeczywistości."

 

Zapraszamy do Galerii "Parkowa".Polityka prywatności © 2019 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Polityka prywatności