"Cicha Noc" zdobyła najważniejszą nagrodę 42. FPFF w Gdyni

Jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pod przewodnictwem Jerzego Antczaka („Noce i dnie”) najważniejszą nagrodą – Złotymi Lwami uhonorowało „Cichą Noc”, debiut fabularny Piotra Domalewskiego.

Grającemu z kolei postać głównego bohatera Dawidowi Ogrodnikowi jurorzy przyznali nagrodę za najlepszą rolę męska. 

Prócz tego film otrzymał pięć nagród pozaregulaminowych: 

• Nagrodę Dziennikarzy akredytowanych przy 42.FPFF,

• Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych „Don Kichota”,

• Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych,

• Kryształową Gwiazdę „Elle”,

• Tytuł Najlepszego Filmu Konkursu Głównego Festiwalu – przyznany przez Jury Młodych.

 

Po pokazie prasowym krytycy i publiczność byli zgodni, że obraz Piotra Domalewskiego to pewny faworyt do nagrody głównej Festiwalu. Kameralna opowieść o rodzinnej wigilii na wsi warmińskiej jest syntezą społeczeństwa Polski B i ma wymiar uniwersalny. Główny bohater, 27 latek Adam (Dawid Ogrodnik) dowiaduje się, że zostanie ojcem. Ta wiadomość sprawia, że postanawia odmienić swoje życie. Dlatego  wraca do rodzinnego domu z Holandii, aby zebrać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu za granicą, tu jednak dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji… „Znane powiedzenie, że "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach", w filmie nabiera szczególnego znaczenia” – powiedział na konferencji prasowej reżyser Piotr Domalewski. ”Bo ważne jest to, iż w momencie gdy stajemy przed obiektywem do grupowej fotografii, mimo podziałów i animozji, jednoczymy się choć na tę jedną chwilę. W dzisiejszym pełnym podziałów świecie potrzeba jednoczenia się, to niezwykle ważny imperatyw dla nas wszystkich”.

Produkcja „Cichej Nocy”, filmu w całości realizowanego na Warmii,  została dofinansowana z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Był to jedyny projekt fabularny spośród filmów aplikujących o takie dofinansowanie. Prócz filmu Domalewskiego Fundusz w wyniku rozstrzygniętego konkursu dofinansuje produkcję trzech dokumentów. 

Dwunasty i zarazem najmłodszy Regionalny Fundusz Filmowy w kraju dysponował kwotą pół miliona złotych przyznaną przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina na dofinansowanie produkcji filmowych realizowanych w regionie, a tym samym promujących i wzmacniających gospodarczo tę Małą Ojczyznę.

Na ekrany kin w Polsce „Cicha Noc” wejdzie 24 listopada. Wcześniej jednak  kinomani będą mieli okazję wziąć udział w uroczystej olsztyńskiej premierze filmu. Jej termin zostanie wkrótce ustalony. Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności