"Cicha Noc" już w kinach

Najlepszy film polski, objawienie 42.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał Grand Prix – Złote Lwy, od 24 listopada w kinach w całej Polsce. Jego pojawienie się w szerokim rozpowszechnianiu poprzedziła uroczysta premiera w Olsztynie (15.11) i Warszawie (21.11). 

Debiut reżyserski Piotra Domalewskiego  to jeden z czterech filmów i zarazem jedyny obraz fabularny, który otrzymał dofinansowanie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina w ramach  I Konkursu Filmowego na wspieranie produkcji filmowej przeprowadzonego przez nowo powstały  Warmińsko – Mazurski Fundusz Filmowy.

Film opowiada historię rodzinnej  wigilii na wsi warmińskiej, ale akcja mogłaby się toczyć w każdym miejscu w kraju, gdyż obraz ma wymiar uniwersalny.. Główny bohater , 27 latek Adam (Dawid Ogrodnik – nagrodzony na gdyńskim Festiwalu za najlepsza rolę męską) dowiaduje się,  że zostanie ojcem. Ta wiadomość sprawia, że postanawia odmienić swoje życie. Dlatego  wraca do rodzinnego domu z Holandii, aby zebrać pieniądze  na rozkręcenie własnego interesu za granicą.

Wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza realizowano na Warmii. Ekipa narzuciła sobie wyjątkowe tempo, materiał zdjęciowy powstał w niecałe 30 dni  (luty - kwiecień tego roku)..

Producentem filmu jest Studio im. Andrzeja Munka, znane z produkcji promujących wyjątkowe i wartościowe projekty młodych filmowców, dające gwarancję właściwej opieki artystycznej i produkcyjnej. Opiekę artystyczną nad „Cichą Nocą „ sprawował Jerzy Kapuściński, dyrektora artystyczny Studia, w przeszłości jeden ze współtwórców telewizyjnego cyklu filmowych debiutów  „Pokolenie 2000”. 

„Cicha Noc” została zaproszona na Festiwal do Berlina, jednakże nie do konkursu, gdyż tam prezentowane są filmy nigdzie niepokazywane i nienagradzane. Film Piotra Domalewskiego pokazany zostanie natomiast w jednym z najbardziej prestiżowych cykli Berlinale -  Panorama Świata. 

 

Zdjęcia : Magdalena i Damian Sypko
                Jarosław Kowalski

Polityka prywatności © 2017 Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
Polityka prywatności